Sunday, November 22, 2015

Liga Naţională | SCM Craiova - BC Mureş 82-90

La capătul unui meci extrem de echilibrat, BC Mureş s-a impus în fieful celor de la SCM Craiova cu scorul de 82-90 (22-21, 21-20, 19-19, 21-29).

Prima repriză s-a desfăşurat în uşoara notă de dominare a oaspeţilor, care s-au desprins în câteva rânduri pe tabelă. Cel mai mare avantaj al echipei antrenate de Audrius Prakuraitis a fost de 7 lungimi la 35-42, dar doljenii ai încheiat sfertul al doilea cu un run de 7-0, astfel că la intrarea la vestiare s-a înregistrat egalitate la 42-42.

La reluare, cele două adversare au alternat la conducere, dar în minutul 30 scorul era tot neconcludent, tabela indicând 61-61. Echilibrul s-a rupt însă în debutul sfertului al patrulea. "Tigrii" şi-au trecut în cont 14 puncte la rând fără să primească vreo unul, astfel că s-au distanţat la 61-75 şi până la final jocul a curs în favoarea lor, gazdele ne mai reuşind să revină în joc.

Principalii marcatori ai formaţiei BC Mureş au fost Goran Martinic şi Goran Gajovic, ambii autori a câte 20 de puncte. De la craiovani s-a remarcat Bozo Djurasovic, cu 21 de puncte, 8 recuperări şi 1 pasă decisivă.