Wednesday, December 16, 2015

Liga Naţională | BC Timişoara - CSM Oradea 89-84

BC Timişoara a înregistrat miercuri seara a doua victorie în actuala ediţie a Ligii Naţionale. "Leii" au dispus pe teren propriu de CSM Oradea cu scorul de 89-84 (20-23, 19-22, 24-11, 26-28).

După o primă repriză dominată de echipa antrenată de Cristian Achim, care s-a aflat aproape în permanenţă la conducere, la pauza mare tabela indicând 39-45, gazdele au revenit spectaculos în sfertul al treilea. Bănăţenii au restabilit egalitatea la 46-46, pentru a se dezlănţui apoi la mijlocul sfertului al treilea.

De la 52-56, formaţia de pe Bega a reuşit un run incredibil de 20-0 prin care s-a desprins la 72-56 până în minutul 32. Oaspeţii s-au trezit din pumni şi au strâns situaţia până la final, însă cei de la BC Timişoara nu au scăpat din mână o bine meritată victorie.

Principalul marcator al gazdelor a fost Vujadin Subotic, autor a 24 de puncte, iar Slobodan Dundjerski s-a remarcat cu 18 puncte, 6 recuperări şi 9 pase decisive. De partea cealaltă, Andrei Mandache şi Radovan Markovic au înscris fiecare câte 14 puncte, iar Salih Nuhanovic a reuşit double-double-ul, cu 12 puncte şi 10 recuperări.