Sunday, December 27, 2015

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - Dinamo 93-96

Într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii Naţionale, Dinamo a dispus în deplasare de Energia Târgu-Jiu, scor 93-96 (18-22, 18-18, 19-18, 20-17, 6-6, 12-15).

Partida s-a decis după două reprize de prelungiri. Gazdele au avut în mână victoria, dar în ultimele secunde ale timpului regulamentar, Lazar Radosavljevic a ratat două libere, astfel că s-a intrat în overtime la 75-75. În minutul 45, s-a înregistrat din nou egalitate, la 81-81.

În a doua repriză de prelungiri, gorjenii s-au desprins la 86-81, dar oaspeţii au replicat cu un run de 0-7 prin care au întors situaţia la 86-88. În ultimul minut s-au înscris nu mai puţin de patru coşuri de 3 puncte, câte două de fiecare parte.

Spectacolul a fost total, ambele adversare s-au luptat cu toate puterile pentru victorie, însă balabţa a înclinat până la urmă în favoarea echipei din capitală.

Energia Târgu-Jiu: Mack 20, Guţoaia 18, Troupe 15, Diggs 10, Eziukwu 8, Horne 8, Radosavljevic 7, Andrei 3, Aktaş 2.

Dinamo: Marninov 25, Sutalo 24, Dahlman 15, Sulovic 12, Babkauskas 10, Balaban 6, Corpodean 2, Orbeanu 2.