Sunday, December 20, 2015

Liga Naţională | Gaz Metan - Energia Târgu-Jiu 82-71

Gaz Metan a înregistrat în acest sfârşit de săptămână cea de-a doua victorie în actuala ediţie a Ligii Naţionale. După succesul obţinut în tur pe terenul Energiei Târgu-Jiu, medieşenii au reuşit să treacă de echipa antrenată de Antonis Constantinides şi în faţa propriilor suporteri, scor 82-71 (18-19, 19-13, 23-17, 22-22).

Partida a fost una cu un scenariu clar, consemnându-se o singură dată egalitate şi o singură schimbare de lider.

Până în minutul 15, oaspeţii au controlat meciul, desprinzându-se la 23-32. Băieţii lui Mihai Popa s-au trezit însă din pumni şi au replicat cu un run incredibil de 14-0, care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 37-32. Pe val, gazdele şi-au impus jocul şi în repriza secundă, conducând în permanenţă, cea mai mare diferenţă fiind de 14 puncte, la 69-55 în minutul 33.

Gaz Metan: Peciukas 23, Navickas 15, Şolopa 10, Nikolic 9, Tishchenko 9, Grabauskas 8, Pustahvar 8.

Energia Târgu-Jiu: Troupe 21, Mack 12, Horne 8, Aktaş 7, Eziukwu 6, Şanta 5, Diggs 5, Radosavljevic 4.