Sunday, January 10, 2016

Cupa României | BC Mureş - SCM Craiova 89-70

BC Mureş a făcut un pas uriaş spre semifinalele Cupei României. Echipa antrenată de Audrius Prakuraitis a dispus pe teren propriu de SCM Craiova în manşa tur din cadrul sferturilor competiţiei cu un scor care nu lasă loc de nici o interpretare, 89-70 (24-19, 22-22, 23-9, 20-20).

Gazdele au controlat cap-coadă jocul, însă diferenţa decisivă în favoarea lor s-a făcut în sfertul al treilea care s-a încheiat cu un parţial de 23-9. Astfel, la ultima pauză tabela a indicat 69-50 şi soarta întâlnirii era deja decisă.

Deşi la adăpostul unui avantaj mai mult decât liniştitor, "tigrii" nu au scăzut ritmul, doljenii nereuşind să recupereze nici măcar un punct în ultimul sfert.

BC Mureş: Martinic 19, Polyak 17 (6 recuperări, 7 pase decisive), Mohammed 15, Fraseniuc 14, Ivanovic 7 (9 recuperări, 1 pasă decisivă), Gajovic 7, Barro 4, Jurevicus 4, Lazăr 2.

SCM Craiova: Pilcevic 24, Popescu 13, Johnson 10 (3 recuperări, 10 pase decisive), Bureau 8 (14 recuperări), Burlacu 8, Negoiţescu 5, Djurasovic 2.

Returul va avea loc pe 14 ianuarie la Craiova. Partida este programată cu începere de la ora 17:15 şi va fi transmisă în direct pe Digi Sport 3.