Tuesday, January 5, 2016

Cupa României | BCM Piteşti - U-Banca Transilvania 62-60

În manşa tur din cadrul sferturilor Cupei României, BCM Piteşti a dispus pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu scorul de 62-60 (13-17, 15-8, 16-18, 18-17).

Cele două adversare au mers cap la cap până la 11-11, după care echipa antrenată de Marcel Ţenter a realizat un parţial de 2-9 prin care oaspeţii s-au desprins la 13-20. Argeşenii s-au trezit din letargie şi au replicat cu un run de 9-0 pentru 22-20, rămânând la cârma jocului până la pauza mare, când tabela a indicat 28-25 în favoarea lor.

În repriza secundă, clujenii au stopat avântul adversarilor, însă jocul a curs în uşoara notă de dominare a gazdelor. Băieţii lui Andjelko Mandic s-au desprins la 52-47 la mijlocul sfertului al patrulea, însă formaţia vizitatoare a reuşit să restabilească repede egalitatea la 52-52 şi forţele s-au reechilibrat.

Gazdele şi-au apropiat până la urmă victoria la o diferenţă de două puncte, iar calificarea se va decide în returul de la Cluj, care va avea loc pe 10 ianuarie, cu începere de la ora 17:15.

Principalul marcator al celor al echipei din Trivale a fost Ronald Ross, care a contabilizat 12 puncte, 5 recuperări şi 4 pase decisive.

De remarcat este evoluţia lui Lucian Chirof, care a contribuit cu 11 puncte şi 2 recuperări la victoria alor săi. El a avut procentaj de 100% atât la aruncările de două puncte (1 din 1), cât şi la cele din afara semicercului (3 din 3).

De cealaltă parte, Kyndall Dykes şi-a trecut în cont 15 puncte, 5 recuperări şi 3 pase decisive, în timp ce Tudor Jucan s-a evidenţiat cu 6 puncte şi 11 recuperări.