Saturday, January 9, 2016

Cupa României | Energia Târgu-Jiu - Dinamo 72-78

Într-un meci contând pentru faza sferturilor Cupei României, manşa tur a dublei dintre Energia Târgu-Jiu şi Dinamo, echipa din capitală a făcut primul pas spre Final Four-ul competiţiei, adjudecându-şi victoria la scorul de 72-78 (17-23, 9-16, 21-16, 25-23).

Oaspeţii au început în forţă partida, desprinzându-se la 2-15 până în minutul 5. Pe val, băieţii lui Aleksandar Todorov au controlat prima repriză, la pauza mare tabela indicând 26-39.

În partea a doua, gorjenii au arătat o altă faţă şi, cu Adrian Guţoaia şi Porter Troupe în prim plan, cei doi trecând împreună 21 de puncte în contul alor lor, au reuşit să restabilească egalitatea cu 3 minute înainte la final, scor 69-69.

Omul finalului meciului a fost însă Vlad Corpodean, care a înscris ultimele 5 puncte ale întâlnirii, asigurând victoria bucureştenilor la 72-78.

Energia Târgu-Jiu: Troupe 18 (4 recuperări, 7 pase decisive), Guţoaia 11, Radosavljevic 11, Diggs 11, Horne 9, Mack 5, Eziukwu 3 (7 recuperări), Aktaş 2, Şanta 2.

Dinamo: Sulovic 13 (7 recuperări, 2 pase decisive), Corpodean 12 (7 recuperări, 3 pase decisive), Balaban 12, Marinov 11, Sutalo 11, Dahlman 7, Paliciuc 6, Orbeanu 3, Babkauskas 3.

Returul va avea loc pe data de 15 februarie la Bucureşti.