Thursday, January 14, 2016

Cupa României | SCM Craiova - BC Mureş 94-76

După victoria de pe teren propriu la 89-70, formaţia BC Mureş părea a avea în buzunar calificarea în Final Four-ul Cupei României. Cei de la SCM Craiova au fost însă la un singur coş de a întoarce în mod spectaculos rezultatul seriei.

În manşa secundă, echipa antrenată de Oliver Popovic s-a impus la 18 lungimi, scor 94-76 (19-18, 24-21, 27-9, 24-28), o victorie categorică, însă insuficientă. Gazdele au condus în minutul 30 cu un incredibil 70-48, dar totul s-a năruit în finalul sfertului al patrulea. Bogdan Popescu a ratat o aruncare liberă, iar Aron Johnson şi Cătălin Burlacu au trecut pe lângă coşul calificării.

Darius Hargrove a debutat la SCM Craiova, americanul contabilizând 17 puncte (5x3), 3 recuperări, 4 pase decisive şi 3 intercepţii. Principalul marcator al doljenilor a fost Burlacu, autor a 25 de puncte, iar Bogdan Popescu a terminat în double-digits, cu 13 puncte, 10 recuperări şi 3 pase decisive.

De cealaltă parte, s-a remarcat  Alhaji Mohammed, cu 19 puncte.

BC Mureş este a treia echipă calificată la turneul final al Cupei, după CSM Oradea şi U-Banca Transilvania. Ultima semifinalistă se va decide în returul dublei dintre Dinamo şi Energia Târgu-Jiu.