Saturday, January 9, 2016

Cupa României | Steaua CSM EximBank - CSM Oradea 72-76

CSM Oradea este prima echipă calificată în Final Four-ul Cupei României. După victoria din tur cu 77-76, bihorenii s-au impus şi în manşa secundă a seriei cu Steaua CSM EximBank, scor (14-25, 27-17, 18-14, 13-20).

Echipa antrenată de Cristian Achim a început bine meciul, câştigând primul sfert la 14-25, dar gazdele au replicat cu aceeaşi monedă şi au echilibrat forţele până la intrarea la vestiare, când a fost 41-42.

Ascensiunea bucureştenilor a continuat după pauza mare, băieţii lui Hristu Şapera desprinzându-se la 48-42. A fost rândul orădenilor să întoarcă roata. După ce în minutul 30 tabela a indicat 59-56, formaţia vizitatoare a început sfertul al patrulea cu un run de 0-7 prin care a dus scorul la 59-63, jocul curgând apoi până la final în favoarea oaspeţilor.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 22, Malesevic 15, Paul 11, Marinovic 9 (5 recuperări, 6 pase decisive), Graham 5, Cooper 4, Galdikas 4, Amis 2.

CSM Oradea: Mandache 17, Franklin 13 (8 recuperări, 10 pase decisive), Zupan 11, Barnette 11, Paşca 8, Nuhanovic 6, Lucic 6, Pop 4.