Wednesday, January 6, 2016

FIBA Europe Cup | Energia Târgu-Jiu - STB Le Havre 78-68

Într-un meci disputat la Piteşti, Energia Târgu-Jiu a bifat primul succes în Grupa S a FIBA Europe Cup. Formaţia condusă de Iannis Diamantakos a dispus de ultima clasată din Franţa, STB Le Havre, cu 78-68 (9-26, 17-12, 21-16, 31-14).

Gorjenii au început cât se poate de prost partida, cedând primul sfert cu 9-26. La reluare, oaspeţii au reuşit să se desprindă chiar la 22 de puncte, scor 11-33, dar ai noştri s-au trezit din pumni şi au replicat cu un parţial de 15-5 prin care au strâns situaţia de pe tabelă la 26-38 până la jumătatea întâlnirii.

După pauza mare, gazdele şi-au continuat cursa de reducere a diferenţei şi până în minutul 30 s-au apropiat la 47-54, pentru ca în debutul sfertului al patrulea să realizeze un run de 11-0 prin care au întors scorul la 58-54. Pe val, Energia a sprintat pe final spre prima victorie în Grupa S.

Pentru echipa din Târgu-Jiu au marcat Mack 19, Troupe 17 (2 recuperări, 10 pase decisive!), Diggs 15, Guţoaia 12 (3 recuperări, 6 pase decisive), Eziukwu 10 (10 recuperări), Radosavljevic 5.