Wednesday, January 13, 2016

FIBA Europe Cup | Pieno Zvaigzdes - Energia Târgu-Jiu 95-93

Energia Târgu-Jiu a cedat în această seară pe terenul celor de la Pieno Zvaigzdes, scor 95-93 (25-23, 21-15, 23-18, 14-27, 12-10).

Gazdele au controlat prima jumătate de oră a partidei, conducând cu 69-56 în minutul 30, însă gorjenii au revenit spectaculos în joc în sertul al patrulea, pe care şi l-au adjudecat cu un parţial de 14-27. Lamont Mack a trimis meciul în prelungiti, egalând la 83-83 cu 29 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.

Gorjenii au început bine repriza de overtime, cu un coş din afara semicercului al lui Porter Troupe, însă lituanienii au replicat imediat tot cu o reuşită de trei puncte, reuşind apoi să încline balanţa în favoarea lor.

Porter Troupe a avut o nouă prestaţie remarcabilă, contabilizând 21 de puncte, 5 recuperări şi 5 pase decisive. Mack şi Jamar Diggs au completat lista celor mai buni marcatori ai oaspeşilor, cu câte 19, respectiv 18 puncte.