Sunday, January 31, 2016

FOTO | U-Banca Transilvania - Energia Tâgu-Jiu 82-75

Într-o sală „Horia Demian” arhi plină, U-Banca Transilvania a dispus sâmbătă de Energia Târgu-Jiu cu scorul de 82-75 (24-18, 17-23, 25-13, 16-21).

Prima repriză a fost uan echilibrată, astfel că la intrarea la vestiare s-a înregistrat egalitate la 41-41. La revenirea pe parchet, însă, clujenii au realizat un run de 6-0 prin care s-au desprins la 47-41.

Pe val, băieții lui Marcel Țenter au continuat cu un joc entuziasmant, astfel că în minutul 31 tabela a indicat 73-54. Pe final, gorjenii au avut o răbufnire de orgoliu și au replicat cu un parțial de 7-17 prin care s-au apropiat la 80-71, dar oaspeții nu au profitat la maxim de momentul bun pe care și l-au creat. Ar fi putut să relanseze partida, însă s-au întrecut în ratări, astfel că ultimul minut a curs lin spre victoria clujenilor.

U-Banca Transilvania: Dykes 29, Zigeranovic 16, Adamovic 10, Pasalic 8, Baciu 6, Kalnichenko 6, Torok 4, Kuti 3.

Energia Târgu-Jiu: Horne 21, Radosavljevic 15, Mack 14, Diggs 7, Guțoaia 6, Aktaș 5, Eziukwu 5, Andrei 2.