Sunday, January 17, 2016

FOTO | U-Banca Transilvania - Steaua CSM EximBank 83-71

Steaua CSM EximBank a suferit a doua înfrângere consecutivă. În etapa a XVI-a a Ligii Naţionale, echipa din capitală a cedat în deplasare în faţa celor de la U-Banca Trasnilvania, scor 83-71 (23-17, 20-21, 20-16, 20-17).

Oaspeţii au început bine partida, conducând cu 0-5 şi 2-8, dar clujenii au revenit repede în joc, egalând la 10-10, şi s-au instalat la cârma meciului, dominând aproape în totalitate restul întâlnirii.

Cel mai mare avantaj al gazdelor a fost de 13 puncte, la 67-54 în minutul 31. Bucureştenii au reuşit să se apropie la 69-63 la mijlocul sfertului al patrulea, însă băieţii lui Marcel Ţenter au stopat avântul adversarilor prim mai multe reuşite din afara semicercului, adjudecându-şi fără emoţii victorii.

U-Banca Transilvania: Dykes 19 (5 recuperări, 2 pase decisive), Torok 17, Pasalic 11, Zigeranovic 11, Jorovic 10, Adamovic 6 (2 recuperări, 7 pase decisive), Baciu 4, Kalnichenko 3, Kuti 2.