Sunday, January 31, 2016

Liga Națională | BC Mureș - BCM Pitești 85-73

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 18 a Ligii Naționale, BC Mureș s-a impus pe teren propriu în fața formației BCM Pitești cu scorul de 85-73 (19-25, 23-16, 23-12, 20-20).

După o primă repriză echilibrată în care cele două formații și-au adjudecat fiecare câte un sfert, pentru ca la pauza mare tabela să indice 42-41, la revenirea pe parchet, gazdele au luat prim-planul. Echipa antrenată de Audtrius Prakuraitis a început partea a doua a întâlnirii cu un run de 11-0 prin care s-a desprins la 53-41.

În minutul 30 a fost 65-53 iar sfertul al patrulea a fost mai mult o formalitate, oaspeții nereușind să se apropie periculos.

BC Mureș: Mohammed 20 (11 recuperări, 5 pase decisive), Barro 18, Martinic 16, Gajovic 12, Fraseniuc 10, Lazăr 9.

BCM Pitești: Mladenovic 19 (7 recuperări, 6 apse decisive), Pustozvonov 17, Ross 14 (3 recuperări, 7 pase decisive), Lee 14, Bobrov 7, Stamenkovic 2.