Sunday, January 24, 2016

Liga Naţională | BCM Piteşti - CSM Oradea 69-70

La capătul unui meci extram de disputat, CSM Oradea a dispus în deplasare de BCM Piteşti. Bihorenii s-au impus la limită în Trivale, scor 69-70 (19-21, 15-19, 15-17, 20-13).

Echipa antrenată de Cristian Achim a început ca o furtună partida, desprinzându-se la 4-16 până în minutul 5. Argeşenii s-au trezit din pumni şi au replicat cu un parţial de 15-5, care a făcut ca la prima pauză tabela să indice 19-21.

Gazdele au început entuziasmant sfertul secund, cu un coş de trei puncte al lui Alexandru Neguţ şi un slam-dunk al lui Ron Ross pentru 24-21, dar Sean Barnette a sunat trezirea pentru formaţia vizitatoare cu două reuşite de la mare distanţă la rând, întorcând scorul de 24-27. Bihorenii s-au instalat la cârma jocului şi s-au distanţat la 31-40, dar ultima reuşită a primei repreize i-a aparţinut lui Maksym Pustozvonov, care a scuturat plasa coşului de la mare distanţă pentru 34-40.

Sfertul al treilea a fost unul echilibrat, care nu a adus mari schimbări pe tabela de marcaj. Băieţii lui Andjelko Mandic nu au renunţat însă la luptă şi şi-au continuat cursa de reducere a diferenţei, în minutul 35 apropiindu-se la 60-63.

Forţele s-au echilibrat, iar finalul a fost unul interzis cardiacilor. La 69-68, Radovan Markovic a beneficiat de două aruncări libere, pe care le-a transformat, aducându-şi astfel echipa în avantaj cu 6 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar. Ron Ross a încercat o aruncare disperată care ar fi putut întoarce în extremis soarta întâlnirii, dar mingea nu a intrat în coş, iar victoria le-a revenit oaspeţilor.

BCM Piteşti: Mladenovic 21, Pustozvonov 14, Ross 12, Lee 11, Neguţ 6, Stăncuţ 3, Bobrov 2.

CSM Oradea: Barnette 18, Markovic 16, Lucic 12, Franklin 7, Nuhanovic 6, Zupan 6, Mandache 3, Petrişor 2.