Friday, January 29, 2016

Liga Naţională | CSM Oradea - SCM Craiova 75-70

În partida inaugurală a etapei cu numărul 18 a Ligii Naţionale, CSM Oradea a dispus pe teren propriu de SCM Craiova cu 75-70 (21-17, 21-21, 14-12, 19-20).

Partida a fost una destul de echilibrată până în minutul 17, când, de la 32-32, gazdele au realizat un run de 10-0 prin care s-au desprins la 42-32. Doljenii s-au trezit din letargie chiar înainte de pauză şi au încheiat prima repriză cu două reuşite de trei puncte, astfel că la pauza mare nimic nu era încă decis, tabela indicând 42-38.

La reluare, cele două adversare au alternat la conducere până când echipa antrenată de Cristian Achim a reuşit să rupă din nou ritmul, întorcând scorul de la 49-50 la 56-50. Sfertul al patrulea s-a desfşurat după acelaşi scenariu. Oaspeţii s-au apropiat la 56-55, dar bihorenii au replicat cu un parţial de 12-4 prin care s-au distanţat din nou, la 68-59. Băieţii lui Oliver Popovic nu au renunţat la luptă, însă timpul nu a mai fost de partea lor, iar ultimul fluier a consemnat victoria gazdelor.