Sunday, January 31, 2016

Liga Națională | CSU Atlassib - Phoenix Galați 85-80

Într-un meci din cadrul etapei a XVIII-a, CSU Atlassib a dispus în prelungiri de Phoenix Galați, scor 85-80 (17-18, 21-19, 15-18, 20-18, 12-7).

Partida din Sala Transilvania a fost una extrem de echilibrată, înregistrându-se nu mai puțin de 19 schimbări de lider și 10 egalități. De asemenea, ambele adversare s-au desprins la maxim 8 puncte.

Jocul a ajuns în overtime după ce Octavian Popa Calotă a transormat două libere în finalul sertului al patrulea prin care a restabilit egalitatea la 73-73. În repriza suplimentară, sibienii au dominat ostilitățile, reușind să-și apropie în cele din urmă victoria.

Popa Calotă a fost aproape de un triple-double, căpitanul gazdelor contabilizând 23 de puncte, 10 recuperări și 7 pase decisive. De cealaltă parte, Milos Bojovic a făcut un meci foarte bun împotriva fostei sale echipe, el fiind cu 22 de puncte principalul marcator al gălățenilor. Milos Pesic a reușit un double-double cu cifre impresionante, 17 puncte și 16 recuperări.

CSU Atlassib: Popa Calotă 23 (10 recuperări, 7 pase decisive), Mijajlovic 18, Hardy 16, Paul 13, Lalovic 6, Harrison 6, Păun 2, Gilbert 1.

Phoenix Galați: Bojovic 22, Pesic 17 (16 recuperări), Lemyk 13, Threatt 10, Petică 5, Tresac 5, Pîrlog 4, Borșa 4.