Monday, January 18, 2016

Liga Naţională | Dinamo - Phoenix Galaţi 92-68

În epilogul etapei a XVI-a a XVI-a a Ligii Naţionale, Dinamo a dispus pe teren propriu de Phoenix Galaţi, scor (25-4, 23-23, 25-23, 21-16).

Gazdele au făcut o adevărată demonstraţie de forţă în debutul întâlnirii, reuşind un run incredibil de 20-0. Astfel, soarta partidei a fost decisă încă din primul sfert, pe care echipa din capitală şi l-a adjudecat cu 25-4.

La adăpostul unui avantaj liniştitor, bucureştenii nu au mai făcut risipă de energie, însă nici nu au cedat iniţiativa, în următoarele două secvenţe înregistrându-se parţiale de 23-23 şi 23-25.

Ultimul sfert nu a mai prea contat, ambele echipe părând că aşteaptă fluierul de final, care a adus "roş-albilor" o victorie care nu lasă loc de nici un comentariu.

Dinamo: Sulovic 18 (11 recuperări, 9 pase decisive), Dahlman 16, Sutalo 16, Orbeanu 11, Marinov 11, Babkauskas 9, Balaban 6,  Corpodean 5.

Phoenix Galaţi: Lemyk 15, Threatt 15, Petică 13, Bojovic 11, Pesic 6, Pîrlog 3, Rohde 3, Borşa 2.