Monday, January 4, 2016

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - BC Mureş 88-80

Într-un meci jucat în devansul etapei a IXX-a a Ligii Naționale, Energia Târgu-Jiu a dispus pe teren propriu de BC Mureș cu scorul de 88-80 (26-16, 16-14, 18-23, 12-19, 16-8).

Gazdele au condus aproape în permanență pe tabelă, distanțându-se chiar și la 16 puncte la mijlocul sfertului al treilea, când tabela a indicat 52-36. A urmat încă un tur de forță al echipei antrenate de Audrius Prakuraitis, care a trecut pentru prima oară în avantaj în minutul 38, când Alhaji Mohammed a înscris pentru 71-72.

Jamar Diggs ar fi putut înclina balanța în favoarea alor săi, însă fundașul american a transformat doar una din cele două libere de care a beneficiat, trimițând partida în prelungiri la 72-72. În overtime, gorjenii au controlat jocul, adjudecându-și până la urmă victoria.

Pentru Energia a fost primul meci după despărțirea de tehnicianul Antonis Constantinides. Formația din Târgu-Jiu a fost condusă de pe bancă de secunzii Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.

Principalii marcatori ai gazdelor au fost Porter Troupe și Lamont Mack, cu câte 19, respectiv 17 puncte. Callistus Eziukwu a reușit double-double-ul, cu 12 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive. De cealaltă parte s-a remarcat Ousmane Barro, care și-a trecut în cont 14 puncte, nu mai puțin de 19 recuperări și 2 pase decisive. ”Tigrii” au fost lipsiți în acest meci de aportul căpitanului Ivan Ivanovic.