Monday, January 11, 2016

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - CSM Oradea 70-75

Într-un meci rămas restant din cadrul etapei a V-a a Ligii Naţionale, CSM Oradea a dispus în deplasare de Energia Târgu-Jiu cu scorul de 70-75 (14-15, 16-21, 19-23, 20-17).

După un prim sfert în care gorjenii au condus ostilităţile, echipa antrenată de Cristian Achim a preluat iniţiativa şi diferenţa a început să crească încer, dar sigur în favoarea bihorenilor. La pauza mare tabela a indicat 31-35, iar la reluare CSM s-a distanţat la 33-42.

Gazdele s-au trezit din pumni şi au recuperat centimetru cu centimetru terenul pierdut, Adrian Guţoaia înscriind în minutul 37 din afara semicercului pentru 70-70. Finalul le-a aparţinut însă oaspeţilor, care au pus ultimele 5 puncte pe tabelă, adjudecându-şi astfel victoria.

Energia Târgu-Jiu: Mack 15 (12 recuperări, 2 pase decisive), Horne 13, Guţoaia 10, Troupe 10, Diggs 9 (3 recuperări, 7 pase decisive), Radosavljevic 9, Eziukwu 4.

CSM Oradea: Markovic 12, Lucic 11, Zupan 11, Barnette 10 (10 recuperări, 3 pase decisive), Franklin 9 (7 recuperări, 6 pase decisive), Paşca 5, Mandache 4.