Saturday, January 23, 2016

Liga Naţională | Energia Târgu-Jiu - CSU Atlassib 70-72

Într-un meci contând pentru etapa a XVII-a a Ligii Naţionale, CSU Atlassib a dispus în deplasare de Energia Târgu-Jiu, scor 70-72 (10-17, 20-8, 17-15, 23-32)

Oaspeţii au început bine jocul şi şi-au adjudecat primul sfert cu 10-17, desprinzându-se apoi la 12-24. Echipa antrenată de Hristu Şapera a revenit spectaculos, cu un parţial de 16-1 care a făcut ca la pauza mare tabela să indice 28-25.

La reluare, gorjenii au condus în continuare ostilităţile, distanţându-se la 47-40 până în minutul 30. A fost rândul sibienilor să întoarcă rezultatul. Băieţii lui Dan Fleşeriu au început sfertul al patrulea cu un run de 0-7 prin care au egalat la 47-47, jocul curgând apoi în favoarea formaţiei vizitatoare până la 62-70. Gazdele s-au apropiat la 70-71, însă timpul nu mai era de partea lor, iar Boris Lalovic a stabilit scorul final de la linia de libere.