Sunday, January 17, 2016

Liga Naţională | Gaz Metan - SCM Craiova 77-91

Într-un meci din cadrul etapei cu numărul 16 a Ligii Naţionale, Gaz Metan a pierdut pe teren propriu în faţa celor de la SCM Craiova, scor 77-91 (17-17, 17-18, 12-30, 29-26).

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, la pauza mare fiind 36-35. Jocul s-a rupt însă în sfertul al treilea, pe care oaspeţii şi l-au adjudecat cu un categoric 12-30. Astfel, ultimele minute au fost mai mult o formalitate pentru formaţie antrenată de Oliver Popovic, medieşenii nedând impresia că mai pot reveni în meci.

La doar al doilea meci în maioul doljenilor, Darius Hargrove a avut o nouă evoluţie foartă bună. Americanul a fost principalul marcator al echipei sale, el contabilizând 22 de puncte, 5 recuperări şi 2 pase decisive.

De partea cealaltă, s-a evidenţiat Aliaksandr Pustahvar, cu 23 de puncte, 7 recuperări şi 4 pase decisive. Ionuţ Drăguţin a debutat cu un double-double în tabăra gazdelor, el trecându-şi în cont 12 puncte, 10 recuperări şi 2 pase decisive.