Sunday, January 24, 2016

Liga Naţională | Phoenix Galaţi - Gaz Metan 80-72

Într-un meci din etapa cu numărul 17 a Ligii Naţionale, Phoenix Galaţi a trecut pe teren propriu de Gaz Metan cu 80-72 (14-21, 15-21, 26-15, 25-15).

Oaspeţii au controlat în mod autoritar prima repriză, adjudecându-şi primele două sferturi pentru a conduce la 13 puncte la pauza mare, scor 29-42. Ionuţ Drăguşin s-a alat în prim plan în primele 20 de minute de joc, el contabilizând 15 puncte.

La revenirea pe parchet, partida s-a desăşurat după un scenariu cu totul diferit. Gazdele au preluat iniţiativa şi au realizat un parţial de 26-15 prin care s-au apropiat la 55-57 până în minutul 30, pentru ca în debutul sfertului al patrulea să restabilească egalitatea la 57-57.

Vlad Şolopa a încercat să-şi resusciteze echipa printr-un coş de trei pentru 57-60, dar medieşenii au rămas fără replică, Phoenix continuând cu un run de 10-0 prin care s-au desprins la 67-60. Ultimele minute nu au mai avut istoric, gălăţenii sprintând spre victorie.

Phoenix Galaţi: Pesic 19, Bojovic 15, Sir 14, Lemyk 13, Threatt 11, Petică 8.

Gaz Metan: Drăguşin 19, Peciukas 12, Navickas 11, Pustahvar 10, Nikolic 9, Grabauskas 7, Şolopa 4.