Sunday, January 24, 2016

Liga Naţională | SCM Craiova - Dinamo 86-76

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 17 a Ligii Naţionale, SCM Craiova a dispus pe teren propriu de Dinamo, scor 86-76 (21-15, 13-28, 26-14, 26-19).

Prima repriză a avut două părţi distincte ca evoluţie a scorului. După ce în debutul întâlnirii gazdele au condus ostilităţile, adjudecându-şi sfertul inaugural cu 21-15, la reluare echipa din capitală a preluat iniţiativa, desprinzându-se la 34-43 până la intrarea la vestiare.

La revenirea pe parchet, doljenii au luat din nou prim-planul. Cu două reuşite de la mare distanţă consecutive ale lui Darius Hargrove, băieţii lui Oliver Popovic au început sertul al treilea cu un run de 8-0 prin care s-au apropiat la 42-43.

Pe val, gazdele au rămas la cârma jocului, astfel că la ultima pauză tabela a indicat 60-57. Sfertul al patrulea nu a adus nimic nou sub panou, meciul a curs spre victoria craiovenilor, fluierul de final auzindu-se la 86-76.

SCM Craiova: Hargrove 27, Pilcevic 17, Mantic 11, Johnson 10, Burlacu 9, Bureau 8, Popescu 4.

Dinamo: Marinov 26, Balaban 16, Sutalo 14, Dahlman 8, Orbeanu 6, Corpodean 3, Babkauskas 3.