Saturday, January 23, 2016

Liga Naţională | Steaua CSM EximBank - BC Mureş 77-78

Steaua CSM EximBank a pierdut al patrulea meci la rând. Echipa din capitală a cedat pe teren propriu în faţa celor de la BC Mureş, scor 77-78 (19-18, 17-26, 18-17, 23-17). Cele două formaţii se vor reîntâlni pe 27 ianuarie, când se va disputa la Târgu-Mureş restanţa din etapa a VI-a a Ligii Naţionale.

Gazdele au început bine partida, conducând cu 19-12 în debutul întâlnirii, dar echipa antrenată de Audrius Prakuraitis a preluat apoi cârma jocului. "Tigrii" s-au apropiat la 19-18 până în minutul 10, pentru ca la pauza mare să conducă la 36-44.

La revenirea pe parchet, tot oaspeţii au avut iniţiativa, distanţându-se la 40-50. Bucureştenii s-au trezit din pumni şi au redus din diferenţă până la sfârşitul sfertului al treilea, când tabela a indicat 54-61, iar apoi şi-au continuat turul de forţă, reuşind să restabilească egalitatea la 71-71.

Astfel, finalul a fost unul pe muchie de cuţit. Cu şapte secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, la 76-78, Steaua a beneficiat de două libere prin care ar fi putat trimite meciul în prelungiri. Marko Marinov a transformat prima aruncare, însă a ratat-o pe cea de-a doua. Titus Nicoară a recuperat şi a avut şansa să înscrie coşul victoriei, însă mingea n-a intrat în plasă şi tabela a îngheţat la 77-78.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 22, Marinovic 15, Cooper 14, Amis 7, Barac 6, Nicoară 5, Paul 5, Galdikas 3.

BC Mureş: Martinic 24, Barro 14, Jurevicus 12, Fraseniuc 9, Gajovic 7, Ivanovic 6, Mohammed 5, Lazăr 1.