Tuesday, January 12, 2016

Liga Naţională | Steaua CSM EximBank - CSU Atlassib 86-77

Într-un meci rămas restant din etapa a XIII-a a Ligii Naţionale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren propriu de CSU Atlassib cu scorul de 86-77 (20-22, 21-16, 18-16, 27-23).

Sibienii au început bine partida, adjudecându-şi primul sfert cu 20-22, iar la reluare jocul s-a echilibrat, cele două adversare mergând cap la cap până la 37-38. Gazdele au încheiat însă prima repriză cu un run de 4-0, întrând astfel în avantaj la cabine, la 41-38.

În partea a doua a întâlnirii, echipa din capitală s-a dezlănţuit, distanţându-se la 68-54 până în debutul sfertului al patrulea. Ultimele minute au fost astfel mai mult o formalitate pentru bucureşteni, care au bifat un rezultat pozitiv în primul meci de după despărţirea de tehnicianul Hristu Şapera.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 22, Amis 13 (13 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 intercepţie, 4 capace), Paul 13 (1 recuperare, 6 pase decisive, 1 intercepţie), Nicoară 10, Marinovic 10, Galdikas 8, Graham 6, Cooper 4.

CSU Atassib:  Hardy 21 (5 recuperări, 4 pase decisive), Harrison 16, Lalovic 15, Mijajlovic 8 (4 recuperări, 8 pase decisive, 1 intercepţie), Popa Calotă 8, Gilbert 5, Paul 4.