Sunday, January 31, 2016

Liga Națională | Steaua CSM EximBank - Dinamo 85-83

În partida care a încheiat etapa a XVIII-a a Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank a dispus de Dinamo cu scorul de 85-83 (19-16, 19-14, 18-19, 29-34).

"Alb-roșii" au început bine partida, conducând cu 8-13 în minutul 4, dar gazdele au replicat cu un run de 11-0 pentru 19-13 și s-au instalat confortabil la cârma jocului.

Steaua a condus apoi în permanență pe tabelă, desprinzându-se chiar și la 47-33 la mijlocul sfertului al patrulea. Oaspeții nu au renunțat însă nici un moment la luptă și au alergat după recuperarea terenului pierdut, iar efortul lor a dat roade în finalul întâlnirii.

Cu 8 secunde înainte de ultimul fluier, Karolis Babkauskas a scuturat plasa coșului din afara semicercului pentru 84-83, însă timpul nu mai era de partea lui Dinamo, iar Mihai Paul a închis tabela de la linia de libere.

Steaua CSM EximBank: Nicoară 28, Amis 13, Barac 13, Malesevic 11, Marinovic 9, Cooper 5, Paul 4, Galdikas 2.

Dinamo: Sutalo 19, Babkauskas 18, Sulovic 17, Dahlman 12, Marinov 6, Corpodean 6, Orbeanu 5.