Saturday, February 13, 2016

CSU Atlassib pierde la Oradea, dar Hardy reușește a doua eficiență a campionatului

CSU Atlassib a încheiat returul cu un eșec pe terenul liderului CSM Oradea, scor 91-77 (25-22, 26-19, 22-16, 18-20). În urma acestui rezultat, sibienii vor aborda grupa care precede play-off-ul de pe poziția a șasea.
A fost un meci împotriva echipei care ocupă prima poziție în clasament și care și-a respectat statutul de favorită și de data aceasta, mai ales la capitolul arucărilor de trei puncte acolo unde au reușit 10 din 15 până la pauză. Noi am reușit să arătăm mai multă energie în apărare, dar s-a văzut că avem un adversar puternic și ne-a lipsit puțin luciditatea. Am reușit să revenim, în sfertul patru, și cred că, dacă vom continua să jucăm așa, în meciurile care urmează în grupa 1-6, putem pune probleme oricărei echipe. - Dan Fleșeriu, antrenor CSU Atlassib (csusibiu.ro)
În ciuda eșecului alor săi, Kevin Hardy s-a remarcat împotriva bihorenilor, el fiind autorul a 31 de puncte, 10 recuperări, 3 pase decisive și 6 intercepții, cifre care i-au adus o eficiență de 41.