Sunday, February 7, 2016

Dan Fleșeriu: "Am plecat de la o echipă creditată cu șanse de a se salva de la retrogradare"

CSU Atlassib a obținut a 13-a victorie în Liga Națională, dispunând pe teren propriu de Gaz Metan cu scorul de 78-65 (30-22, 10-23, 21-11, 17-9).
Jocul echipei noastre a fost cu suișuri și coborâșuri. Nu a fost bun, mai ales în sfertul al doilea când am crezut că dacă marcăm de la distanță e suficient ca să câștigăm. Ne-au trebuit 10 minute ca să realizăm că apărarea câștigă meciuri. Nici în sfertul trei nu a fost bine, la început, doar în ultimele 3 sau 4 minute când, din cauza apărării mai agresive, am reușit să interceptăm niște mingi și să mergem pe contraatac. Bănuiesc că, din nou, presiunea rezultatului ne-a împiedicat să jucăm spectaculos, ca altădată, deși nici nu intenționam să jucăm spectaculos, ci să câștigăm meciul. Mă bucur că am reușit. Repet faptul că am plecat de la o echipă ce era creditată cu șanse de a se salva de la retrogradare și am ajuns în prima grupă valorică, în primele 6 echipe, cu play-off-ul asigurat, și să vedem ce vom face. Vor urma 10 meciuri, în faza a doua a campionatului, în care îmi propun ca jucătorii noștri să progreseze individual, urmând ca în play-off să avem o echipă mai bună și, cine știe, poate facem și surprize. - Dan Fleșeriu, antrenor CSU Atlassib (csusibiu.ro)