Saturday, February 13, 2016

FOTO | U-Banca Transilvania - BC Mureș 80-72

Într-un meci din ultima etapă a returului Ligii Naționale, U-Banca Transilvania a dispus pe teren propriu de BC Mureș cu 80-72 (20-23, 14-18, 25-13, 21-18).

Oaspeții au început excelent partida, distanțându-se la 27-41 până în minutul 17. În prim plan s-a aflat Alhaji Mohammed, care a înscris aproape jumătate din punctele echipei sale, fiind autorul a 2 de puncte.

Clujenii s-au trezit din letargie și s-au apropiat la 34-41 până la pauza mare, iar la reluare și-au continuat ascensiunea, realizând un run de 10-0 prin care au întors scorul la 44-41.

Echipa antrenată de Audrius Prakuraitis a încercat să revină în meci, dar jocul a curs în favoarea gazdelor, care și-au apropiat victoria și și-au asigurat locul doi în clasament la finalul sezonului regulat.

U-Banca Transilvania: Adamovic 18, Pasalic 14, Dykes 14, Torok 9, Jorovic 9, Kalnichenko 7, Zigeranovic 7, Jucan 2.

BC Mureș: Mohammed 31, Pustahvar 13, Martinic 11, Gajovic 7, Barro 6, Jurevicus 2, Lazăr 2.