Wednesday, February 3, 2016

Liga Națională | BC Timișoara - Dinamo 82-77

BC Timișoara reușește pentru prima oară în actualul sezon să lege două victorii. După succesul de la Mediaș, bănățenii au dispus în această seară de Dinamo, scor 82-77 (12-20, 20-17, 31-16, 19-24).

Echipa din capitală a început bine meciul, adjudecându-și primul sfert cu 12-20, pentru a se desprinde apoi la 26-37. Gazdele au încheiat însă sfertul al doilea cu un run de 6-0 prin care au strâns situația de pe tabelă la 32-37, iar la reluare și-au continuat ascensiunea, realizând un parțial de 31-19 și distanțându-se astfel la 63-53 până în minutul 30.

În ultimul sfert, oaspeții au alergat după recuperarea terenului pierdut și au reușit să se apropie la 75-73, dar "leii" nu s-au pierdut cu firea și au dominat finalul întâlnirii, nelăsând victoria să le scape printre degete.

BC Timișoara: Djapa 26, Djundjerski 21, Veselinov 12, Jeremic 11, Zivanovic 5, Toth 2.

Dinamo: Sutalo 22, Marinov 20, Sulovic 10, Dahlman 10, Orbeanu 8, Babkauskas 5.