Monday, February 22, 2016

Liga Națională | CSU Atlassib - CSM Oradea 79-83

În primul meci al grupei valorice 1-6, CSM Oradea a dispus în prelungiri de CSU Atlassib, scor 79-83 (25-17, 21-14, 21-12, 21-13, 7-11).

Partida din Sala Transilvania a fost una echilibrată, în care cele două adversare au alternat la conducere. Gazdele au început bine partida, desprinându-se la 27-17 până în minutul 11, dar echipa antrenată de Cristian Achim s-a trezit din letargie și a trecut la cârma jocului.

Bihorenii s-au apropiat la 39-38 până la pauza mare, iar la reluare și-au continuat ascensiunea, distanțându-se la 51-59 până la sfârșitul sfertului al treilea.

A fost rândul sibienilor să întoarcă roata, ei realizând un run de 7-0 prin care au strâns situația de pe tabelă la 58-59 și forțele s-au echilibrat. S-a mers cap la cap până la finalul timpului regulamentar, în minutul 39 înregistrându-se egalitate la 69-69. Formația vizitatoare părea a se fi desprins în învingătoare după o reușită de trei puncte a lui William Franklin, dar gazdele au trimis în extremis partida în prelungiri.

În overtime s-a jucat după același scenariu. Băieții lui Dan Fleșeriu au condus cu 75-73, dar oaspeții au întors scorul de 75-77, reușind până la urmă să-și apropie victoria.

CSU Atlassib: Lalovic 17 (5x3), Mijajlovic 17 (5x3), Popa Calotă 11, Harrison 9, Paul 8, Hardy 7, Gilbert 5, Tincu 5.

CSM Oradea: Barnette 23, Mandache 15, Markovic 13, Franklin 12, Zupan 12, Lucic 4, Pașca 3, Nuhanovic 2.