Saturday, February 27, 2016

Liga Națională | Dinamo - BCM Pitești 67-61

Într-un meci din cadrul etapei a XXIV-a a Ligii Naționale, Dinamo a dispus pe teren propriu de BCM Pitești cu scorul de 67-61 (23-13, 15-14, 14-22, 15-12).

Gazdele au dominat clar prima repriză, desprinzându-se la 33-16 până în minutul 14, iar la pauza mare tabela a indicat 38-27. La revenirea pe parchet, argeșenii au arătat însă o altă față, reușind un parțial de 1-13 prin care au întors situația la 39-40.

Forțele s-au echilibrat și s-a mers cap la cap până la 54-54, când echipa din capitală a rupt ritmul cu un run de 8-0 pentru 62-54. Instalați la cârma jocului, bucureștenii nu au mai cedat inițiativa până la final.

În urma acestui rezultat, Dinamo și-a consolidat locul 7 în clasament și șansele de a prinde play-off-ul.

Dinamo: Sutalo 14, Marinov 13, Orbeanu 10, Dahlman 9, Balaban 8, Sulovic 6, Corpodean 4, Babkauskas 3.

BCM Pitești: Mladenovic 14, Tudor 14, Lee 8, Stamenkovic 8, Hunter 7, Bakic 6, Stăncuț 2, Neguț 2.