Sunday, February 21, 2016

Liga Națională | SCM Craiova - U-Banca Transilvania 61-74

Într-un meci din cadrul primei serii a fazei secunde a Ligii Naționale, SCM Craiova a cedat pe teren  propriu în fața celor de la U-Banca Transilvania cu scorul de 61-74 (13-21, 17-18, 16-16, 15-19).

Soarta întâlnirii s-a decis practic în primul sfert de ora, clujenii adjudecându-și primul sfert cu 13-21, pentru a se desprinde apoi la 17-31.

Echipa antrenată de Marcel Țenter a controlat partida cap-coadă, conducând în permanență pe tabela de marcaj. Gazdele nu au dat nici o secundă impresia că pot întoarce rezultatul, nereușind să se apropie la mai mult de 7 puncte.

MVP-ul întâlnirii a fost Filip Adamovic, care și-a trecut în cont 17 puncte (4x3), 2 pase decisive și 5 recuperări. Branko Jorovic a fost aproape de un double-double, el contabilizând 9 puncte, 9 recuperări și 2 pase decisive.

De cealaltă parte, principalul marcator al doljenilor a fost, cu 14 puncte, Mladen Pantic.

SCM Craiova: Pantic 14, Popescu 11, Burlacu 7, Johnson 7, Micic 6, Popa 5, Hargrove 4, Bozovic 4, Pilcevic 3.

U-Banca Transilvania: Adamovic 17, Dykes 12, Baciu 10, Jorovic 9, Kalnichenko 9, Zigeranovic 7, Torok 4, Kuti 4, Pasalic 2.