Tuesday, February 2, 2016

Liga Națională | SCM Craiova - CSU Atlassib 94-83

În partida inaugurală a etapei a XIX-a a Ligii Naționale, SCM Craiova a dispus pe teren propriu de CSU Atlassib cu scorul de 94-83 (31-13, 14-20, 18-20, 31-30).

Gazdele au început entuziasmant partida, cu un run de 7-0, pentru a-și adjudeca primul afert cu un categoric 30-13. La reluare, jocul a curs tot în favoarea echipei antrenate de Oliver Popovic, iar la pauza mare tabela a indicat 45-33.

Sibienii au arătat însă o altă față la revenirea pe parchet și cu nu mai puțin de 5 reușite din afara semicercului trecute în cont au reușit să se apropie la 53-50 până în minutul 25. Simțind pericolul, doljenii au turat din nou motoarele, replicând cu un parțial de 10-3 pentru 63-53.

Ultimul sfert a fost unul spectaculos, cu nu mai puțin de 61 de puncte înscrise, însă nici o secundă nu s-a mai pus problema echipei învingătoare.

SCM Craiova: Hargrove 23, Burlacu 19, Johnson 18, Popescu 15, Pilcevic 10, Bureau 5, Pantic 4.

CSU Atlassib: Gilbert 20, Popa Calotă 19, Paul 15, Mijajlovic 10, Hardy 10, Lalovic 9.