Monday, February 22, 2016

Liga Națională | Steaua CSM EximBank - BC Mureș 83-66

În prologul etapei cu numărul 23 a Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank  a trecut pe teren propriu de BC Mureș cu 83-66 (15-23, 32-10, 17-20, 19-13 ).

Echipa antrenată de Audrius Prakuraitis a condus ostilitățile în sfertul inaugural, pe care oaspeții și l-ai adjudecat cu 15-23, dar bucureștenii au făcut o adevărată demonstrație de forță în  partea secundă a primei reprize.

Gazdele s-au desprins la 38-33 până în minutul 18, iar Bill Amis și Mihai Paul au pus "bomboana" pe un sfert de vis al Stelei, cei doi înscriind împreună trei coșuri din afara semicercului pentru un categoric 47-33 la pauza mare.

Astfel, repriza a doua nu a avut istoric, jocul curgând lin spre victoria formației din capitală.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 23, Cooper 14 (6 recuperări, 2 pase decisive), Amis 13, Marinovic 11 (2 recuperări, 10 pase decisive), Paul 8, Nicoară 7, Barac 4, Szijarto 3.

BC Mureș: Mohammed 22 (10 recuperări, 6 pase decisive), Barro 10, Gajovic 10, Martinic 9, Lazăr 6, Pustahvar 2, Jurevicus 1.