Sunday, March 13, 2016

FOTO | U-Banca Transilvania - CSM Oradea 87-85

La capătul unui meci extrem de spectaculos, U-Banca Transilvania a dispus pe teren propriu de CSM Oradea cu 87-85 (17-26, 28-21, 19-24, 23-14).

Formația antrenată de Cristian Achim s-a aflat aproape în permanență în avantaj, însă clujenii au revenit în forță pe final. Din minutul 2 și până în minutul 37, oaspeții au condus pe tabela de marcaj. Cea mai mare diferență a fost de 12 puncte, la 69-81 în debutul sfertului al patrulea.

Astfel, soarta întâlnirii părea decisă, însă gazdele nu au cedat la luptă și cu 40 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar au restabilit egalitatea la 85-85, iar Dykes și-a adus apoi, în uralele a aproape 6000 de spectatori, echipa în avantaj.

Cele două adversare și-au pierdut claritatea în ultimele secvențe ale partidei. Adamovic a ratat două aruncări libere, însă bihorenii nu au profitat, astfel că tabela a înghețat la 87-85.

U-Banca Transilvania: Dykes 19, Torok 17, Pasalic 12, Todic 10, Zigeranovic 9, Adamovic 8, Guțoaia 5, Kalnichenko 5, Baciu 2.

CSM Oradea: Barnette 24, Markovic 12, Zupan 11, Mandache 9, Franklin 9, Țibîrnă 6, Zeno 6, Lucic 5, Pașca 3.