Saturday, March 19, 2016

Liga Națională | BC Mureș - Steaua CSM EximBank 86-90

La capătul unui meci extrem de disputat, presărat cu răsturnări de situație, BC Mureș a cedat pe teren propriu în fața celor de la Steaua CSM EximBank cu 86-90 (24-25, 24-20, 22-20, 16-25).

Oaspeții au încebut bine partida, desprinzându-se repede la 2-8 și 11-16, dar "tigrii" s-au trezit din letargie și au replicat cu un parțial de 12-4 prin care au întors scorul la 23-20. Primul sfert s-a încheiat la 24-25, iar la reluare jocul a curs în nota de dominare a trupei lui Audrius Prakuraitis, care a reușit să se distanțeze la 8 lungimi până în minutul 18, când tabela a indicat 43-35.

Bucureștenii au declanșat cursa de recuperare a diferenței și s-au apropiat în câteva rânduri, dar de fiecare dată când au simțit pericolul, gazdele au apăsat pe accelerație, astfel că la ultima pauză a fost 70-65.

Eforturile echipa din capitală au dat roade în debutul sfertului al patrulea, pe care băieții lui Claudiu Fometescu l-au început cu run de 0-9 prin care au întors situația la 70-74. "Tigrii" s-au trezit din pumni și au reechilibrat forțele, pentru ca în minutul 37 să conducă la 81-78, dar "roș-albaștrii" au avut o nouă răbufnire, realizând un run de 0-10 pentru 81-88.

Martinic și Jurevicus au trecut cinci puncte în contul alor săi, BC Mureș venind la două lungimi în spatele adversarilor, însă timpul nu mai era de partea gazdelor, iar Titus Nicoară a stabilit rezultatul final de la linia de libere.

BC Mureș: Martinic 18, Pustahvar 15, Barro 15, Mohammed 11, Jurevicus 10, Scott 9, Polyak 7, Lazăr 1.

Steaua CSM EximBank: Troupe 25, Malesevic 20, Nicoară 16, Marinovic 10, Amis 7, Cooper 6, Barac 4, Paul 2.