Wednesday, March 9, 2016

Liga Națională | BC Mureș - U-Banca Transilvania 87-80

La capătul unui meci pe care l-au controlat de la un capăt la altul, cei de la BC Mureș au dispus acasă de U-Banca Transilvania cu scorul de 87-80 (20-12, 22-19, 27-17, 18-32).

Gazdele s-au aflat în permanență la conducere pe tabela de marcaj, cea mai mare diferență fiind de 23 de puncte, în minutul 28, la 67-44.

Clujenii au avut o răbufnire de orgoliu în sfertul al patrulea, pe care și l-au adjudecat cu un parțial de 18-32, însă timpul nu mai era de partea lor, echipa antrenată de Marcel Țenter reușind doar să reducă proporțiile înfrângerii.

BC Mureș: Mohammed 23 (7 recuperări, 6 pase decisive, 1 intercepție), Pustahvar 13, Martinic 13, Lazăr 12 (8 recuperări, 3 intercepții, 3 capace), Jurevicus 9, Gajovic 8, Barro 6, Polyak 3.

U-Banca Transilvania: Todic 21, Dykes 19 (6 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepție, 2 capace), Pasalic 11, Zigranovic 11, Adamovic 5 (2 recuperări, 9 pase decisive), Baciu 5, Kalnichenko 4, Guțoaia 3 (6 recuperări).