Sunday, March 13, 2016

Liga Națională | BC Timișoara - BCM Pitești 86-79

"Leii" din Banat au reînviat în faza grupelor sezonului regulat. BC Timișoara a obținut sâmbătă a patra victorie consecutivă și din condamnată sigură la retrogradare, formația de pe Bega pare acum aproape salvată.

Ultima victimă a bănățenilor este BCM Pitești, argeșenii cedând în fața echipei antrenate de Nenad Mandic și Nenad Markovic cu scorul de 86-79 (30-17, 17-21, 18-20, 21-21). Soarta partidei a fost decisă încă prima repriză, gazdele desprinzându-se la 32-17 până în minutul 11.

Principalii artizani ai victoriei timișorenilor au fost Jeremic, autor a 24 de puncte, Djapa și Dundjerski, cu câte 19, respectiv 17 puncte.

BC Timișoara se se regăsește actualemnte pe locul 10 din 12 cu un total de 36 de puncte. Ultimele două clasate sunt BCM Pitești, cu 34 de puncte, și Gaz Metan cu 31 de puncte.