Monday, March 14, 2016

Liga Națională | CSU Atlassib - Steaua CSM EximBank 106-79

În ultimul meci contând pentru etapa cu numărul 27 a Ligii Naționale, CSU Atlassib a obținut o victorie entuziasmantă în fața formației Steaua CSM EximBank, scor 106-79 (32-15, 17-22, 32-24, 25-18).

Gazdele au început în forță partida, cu un run de 11-0, pentru ca până în minutul nouă să se desprindă la un incredibil 32-12. Echipa din capitală a încercat să revină în joc, dar până la pauza mare au reușit să recupereze doar 5 puncte, tabela indicând 49-37 la intrarea la vestiare.

În repriza secundă, bucureștenii au cedat definitiv inițiativa, iar băieții lui Dan Fleșeriu au sprintat spre victorie, trecând de borna de o sută de puncte marcate.

Sibienii au fost în zi de grație la aruncările de la mare distanță. Will Paul și-a trecut în cont 7 astfel de reușite din tot atâtea încercări, în timp ce Vlad Țîncu a înscris de 6 ori din spatele liniei de 6.75 metri.

CSU Atlassib: Paul 28, Tincu 18, Mijajlovic 17, Gilbert 15, Hardy 14, Popa Calotă 6, Lalovic 6.

Steaua CSM EximBank: Marinovic 19, Nicoară 15, Amis 13, Troupe 13, Malesevic 7, Barac 3, Szijarto 2.