Sunday, March 6, 2016

Liga Națională | CSU Atlassib - U-Banca Transilvania 65-76

În ultimul meci al etapei a XXV-a a Ligii Naționale, CSU Atlassib a cedat pe teren propriu în fața rivalilor de la U-Banca Transilvania cu 65-76 (17-19, 16-13, 12-21, 20-23).

Oaspeții au început bine partida, desprinzându-se repede la 2-9, dar echipa antrenată de Dan Fleșeriu s-a trezit din letargie și a replicat cu un parțial de 15-5 prin care a întors situația de pe tabelă la 17-14.

Filip Adamovic a avut ultimul cuvânt în sfertul inaugural, trecând 5 puncte consecutive în contul alor săi pentru ca la prima pauză să fie 17-19. La reluare, forțele s-au echilibrat și s-a mers cap la cap pănă în minutul 20, astfel că la intrarea la vestiare cele două adversare au fost despărțite de un singur punct, la 33-32.

La revenirea pe parchet, clujenii au reușit un run de 0-12 prin care s-au distanțat la 33-44 și s-au instalat confortabil la cârma jocului. În minutul 30, tabela a indicat 45-53, iar în debutul sfertului al patrulea băieții lui Marcel Țenter și-au mărit și mai mult avantajul, la 15 lungimi, scor 45-58.

Sibienii nu au renunțat la luptă și s-au apropiat la 55-62, dar Muhamed Pasalic a stopat avântul adversarilor cu un coș de la mare distanță și până la final gazdele nu au mai amenințat victoria formației de pe Someș.

Miroslav Todic a făcut o impresia foarte bună la prima apariție in maioul alb-negru. Pivotul bosniac a terminat în double-digit, el contabilizând 14 puncte, 10 recuperări și 3 pase decisive.

CSU Atlassib: Gilbert 17, Hardy 16, Laovic 13, Mijajlovic 9, Popa Calotă 5 (5 pase decisive, 6 recuperări), Paul 3. Harrison 2.

U-Banca Transilvania: Adamovic 16 (5 pase decisive, 6 recuperări), Dykes 15, Todic 14 (10 recuperări, 3 pase decisove), Pasalic 12, Zigeranovic 8, Torok 5 (12 recuperări, 1 pasă decisivă), Guțoaia 2, Baciu 2, Kuti 2.