Saturday, March 5, 2016

Liga Națională | Phoenix Galați - BCM Pitești 88-86

Într-un meci din cadrul etapei cu numărul 25 a Ligii Naționale, Phoenix Galați a dispus acasă de BCM Pitești cu 88-86 (20-20, 22-18, 30-25, 16-23).

Phoenix a avut meciul în mână, însă gălățenii și-au făcut singuri viața grea printr-un blackout la mojlocul sfertului al patrulea.

Prima repriză a fost una echilibrată, dar care a decurs în ușoara notă de dominare a gazdelor. La pauza mare tabela a indicat 42-38, iar la reluare formația antrenată de Florin Nini s-a instalat la cârma jocului, desprinzându-se la 72-63 până în minutul 30.

În sfertul al patrulea, argeșenii au revenit spectaculos în meci, reușind un run de 12-0 prin care au întors scorul de la 85-74 la 85-86. Cu 30 de secunde rămase din timpul regulamentar, Milos Bojovic și-a scos echipa din faliment, înscriind pentru 87-86. La celălalt panou, Diggs a ratat un coș crucial, iar Yaroslav Lemyk a închis tabela de la linia de pedepasă, consemnând victoria alor săi.

Phoenix Galați: Threatt 18, Bojovic 18, Pesic 18, Lemyk 18, Tresac 8, Rohde 6, Pîrlog 3, Petică 2, Borșa 2.

BCM Pitești: Diggs 17, Mladenovic 16, Hunter 15, Bakic 13, Tudor 12, Lee 9, Pustozvonov 2, Stăncuț 2.