Sunday, March 13, 2016

Liga Națională | SCM Craiova - BC Mureș 98-91

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 27 a Ligii Naționale, SCM Craiova a dispus pe teren propriu de BC Mureș cu scorul de 98-91 (24-16, 26-24, 23-24, 25-27).

Partida a început sub semnul echilibrului, însă gazdele au rupt ritmul cu un run de 12-0 prin care au întors situația de pe tabelă de la 7-10 la 19-10, instalându-se confortabil la cârma jocului. Primul sfert s-a încheiat la 24-16, iar până la pauza mare echipa antrenată de Vladimir Vuksanovic a reușit să-ți crească avantajul cu încă două lungimi, fiind 50-10 în minutul 20.

Repriza secundă n-a prea avut istoric. Oaspeții au alergat în permanență după reducerea diferenței, însă nu s-au apropiat la mai puțin de 6 puncte, astfel că jocul a curs spre victoria doljenilor.

În urma acestui rezultat, SCM Craiova i-a egalat la puncte pe cei de la BC Mureș, ambele formații totalizând câte 43 de puncte. Cele două se află astfel în luptă directă pentru abordarea play-off-ului din primele patru poziții, miza fiind avantajul terenului propriu în faza sferturilor.

SCM Craiova: Hargrove 23, Pilcevic 16, Burlacu 14, Bureau 13, Popa 13, Johnson 9, Pantic 7, Popescu 3.

BC Mureș: Mohammed 29, Martinic 23, Gajovic 13, Polyak 11, Barro 4, Jurevicus 3, Lazăr 2.