Saturday, March 26, 2016

Liga Națională | SCM Craiova - CSM Oradea 81-77

La capătul unui meci cu răsturnări spectaculoase de situație, SCM Craiova a dispus pe teren propriu de CSM Oradea cu 81-77 (24-15, 12-19, 21-27, 24-16).

Gazdele au început excelent partida și și-au adjudecat sfertul inaugural cu 24-15, iar imediat după prima pauză Cătălin Burlacu a majorat avantajul alor săi, înscriind pentru 26-14. Martin Zeno a sunat trezirea pentru bihoreni cu un coș din afara semicercului și echipa antrenată de Cristian Achim a recuperat puncu cu punct, în minutul 18 Uros Lucic întorcând scorul cu un jump shot pentru 31-32.

La intrarea la cabine a fost 36-34 și nimic nu era încă decis. Oaspeții au debutat în forță în repriza secundă, desprinzându-se la 47-58, pentru ca în minutul 30 tabela să indice 55-61. A fost rândul doljenilor să întoarcă roata. În mână la aruncările de la mare distanță, gazdele au reușit un parțial de 15-4 prin care s-au desprins la 70-65.

Orădenii au forțat revenirea, însă băieții lui Vladimir Vuksanovic au înscris în momentele cheie, nelăsând victoria să le scape.

SCM Craiova: Hargrove 20, Johnson 17 (5 recuperări, 9 pase decisive), Burlacu 13, Pantic 12, Micic 6, Bureau 5 (8 recuperări), Bozovic 4, Popa 2, Popescu 2.

CSM Oradea: Barnette 19 (15 recuperări, 4 pase decisive), Lucic 13, Markovic 10, Mandache 10, Zupan 9, Zeno 7, Franklin 6 (5 recuperări, 5 pase decisive), Țibîrnă 3.