Friday, March 4, 2016

Liga Națională | Steaua CSM EximBank - SCM Craiova 81-68

Într-un meci contând pentru etapa a XXV-a a Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank a trecut pe teren propriu de SCM Craiova cu 81-68 (16-13, 25-24, 22-16, 18-15).

Oaspeții au condus cu 1-4 în debutul întâlnirii, dar echipa din capitală a replicat cu un run de 9-0 prin care a întors scorul la 10-4, pentru a se desprinde apoi la 13-6. Doljenii au reușit însă să echilibreze forțele până la sfârșitul primului sfert, încheiat la 16-13, iar apoi s-a mers cap la cap până în minutul 16, când tabela a indicat 28-29.

Bucureștenii au încercat să rupă ritmul cu două coșuri de trei puncte, înscrise de Troupe și Barac, dar formația vizitatoare nu s-a lăsat intimidată și a revenit din nou în joc, fiind 47-48 la mijlocul sfertului al treilea.

Băieții lui Claudiu Fometescu au avut însă o nouă răbufnire și au pus 8 puncte consecutive pe tabelă pentru 55-48, instalându-se de această dată definitiv la cârma meciului. Până la final, doljenii nu s-au mai apropiat periculos, jocul curgând lin în favoarea gazdelor.

Steaua CSM EximBank: Malesevic 24, Amis 15 (14 recuperări, 2 pase decisive, 2 capace), Troupe 14, Paul 8, Nicoară 6, Cooper 6, Barac 3, Szijarto 3, Galdikas 2.

SCM Craiova: Hargrove 14, Burlacu 11, Johnson 10, Bureau 9, Popescu 7, Pilcevic 6, Pantic 5, Micic 4, Popa 2.