Saturday, March 26, 2016

Liga Națională | Steaua CSM EximBank - U-Banca Transilvania 100-82

Într-un meci contând pentru etapa cu numărul 29 a Ligii Naționale, Steaua CSM EximBank a dispus pe teren propriu de U-Banca Transilvania cu scorul de 100-82 (27-24, 20-17, 22-21, 31-20). În urma acestui rezultat, "roș-albaștrii" au urcat pe primul loc în clasament, cel puțin până la disputatea meciului formației CSM Oradea de la Craiova.

11 minute a durat echilibrul în partida găzduită de Sala Regimentul de Garda "Mihai Viteazu". De la 27-28, gazele au realizat un run de 8-0 pentru 35-28 și s-au instalat confortabil la cârma jocului. Din acel moment, clujenii au alergat în permanență după recuperarea terenului pierdut, însă nu au reușit să se apropie la mai mult de 3 puncte.

La ultima pauză tabela a indicat 69-62, iar în sfertul al patrulea echipa din capitală s-a dezlănțuit. Băieții lui Claudiu Fometescu s-au desprins la 20 de puncte până în minutul 36, când a fost 92-72, astfel că finalul partidei a fost doar o formalitate. Cu victoria deja asigurată, bucureștenii au pus cireașa pe torturile lui Titus Nicoară și Porter Troupe, care și-au serbat zilele de naștere, prin atingerea a o 100 de puncte înscrise.

Steaua CSM EximBank: Troupe 19, Nicoară 17, Marinovic 16, Malesevic 16, Amis 10, Paul 7, Cooper 6, Galdikas 4, Szijarto 3, Popa 2.

U-Banca Transilvania: Dykes 20, Adamovic 19, Baciu 11, Pasalic 10, Kalnichenko 8, Todic 8, Kuti 4, Zigeranovic 2.