Saturday, March 19, 2016

Liga Națională | U-Banca Transilvania - SCM Craiova 76-74

Într-un meci disputat vineri în Sala Polovalentă din Cluj-Napoca, U-Banca Transilvania a trecut pe teren propriu, în prelungiri, de SCM Craiova cu 76-74 (20-12, 13-18, 8-20, 21-12, 14-12).

Echipa antrenată de Marcel Țenter a început în forță partida, cu un run de 10-0, pentru a se distanța la 22-12 până în minutul 11. Oaspeții s-au trezit din letargie și până la intrarea la vestiare au strâns scorul de pe tabelă la 33-30, iar la reluare s-au instalat la cârma jocului, fiind 41-50 la ultima pauză.

A fost rândul clujenilor să întoarcă roata, revenind în avantaj la mijlocul sfertului al patrulea prin reușita lui Kyndall Dykes pentru 54-52. Forțele s-au echilibrat și la finalul timpului regulamentar soarta întâlnirii nu era încă decisă, înregistrându-se egalitate la 62-62.

În prelungiri, doljenii s-au desprins repede la 65-71, dar gazdele nu au renunțat la luptă și au recuperat punct după punct. Cu Burlacu și Bureau eliminați pentru cumul de greșeli personale, formația vizitatoare s-a pierdut într-un final incins. După trei libere din patru ratate în ultimele secunde de craioveni, Filip Adamovic a adus victoria gazdelor cu un coș de tri puncte care a închis tabela la 76-74.

U-Banca Transilvania: Dykes 23, Adamovic 15, Torok 12, Todic 9, Kalnichenko 8, Kuti 5, Zigeranovic 2, Baciu 2.

SCM Craiova: Johnson 21, Hargrove 14, Burlacu 10, Pantic 8, Bureau 6, Micic 5, Popescu 2. U-Banca Transilvania: Dykes 23, Adamovic 15, Torok 12, Todic 9, Kalnichenko 8, Kuti 5, Zigeranovic 2, Baciu 2.