Sunday, April 10, 2016

Cupa României | CSM Oradea - Dinamo 88-71

CSM Oradea este cea de-a doua finalistă a Cupei României. Gazda turneului final a dispus în semifinale, fără prea mari emoții, de Dinamo cu 88-71 (25-16, 17-20, 24-13, 22-22).

Gazdele au început în forță partida și și-au adjudecat primul sfert cu 25-16. La adăpostul unui avantaj dobândit repede, bihorenii s-au relaxat, iar formația din capitală a profitat la maxim de faptul că adversarii au lăsat garda jos și au început spertul al doilea cu un run de 0-8 prin care s-au apropiat la 25-24.

Miha Zupan și-a scos echipa din faliment, înscriind pentru 27-24, și trupa lui Cristian Achim a revenit la cârma jocului, intrând în avantaj la vestiare, scor 42-36. În repriza a doua pe teren a mai existat practic o singură echipă, cea orădeană, care până în minutul 35 s-a desprins la un categoric 79-60.

Bucureștenii au restabilit echilibrul pe teren în finalul întâlnirii, însă pe tabelă numele învingătoarei nu mai putea fi schimbat.

Finala Cupei României va avea loc luni cu începere de la ora 19:00 și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 3. Își vor disputa marele trofeu formațiile CSM Oradea și U-Banca Transilvania.

CSM Oradea: Barnette 20, Markovic 17, Țibîrnă 11, Franklin 11, Zupan 8, Mandache 8, Lucic 6, Pașca 3, Petrișor 3, Nuhanovic 1.

Dinamo: Sutalo 20, Sulovic 10, Dahlman 10, Marinov 10, Orbeanu 6, Paliciuc 6, Babkauskas 5, Corpodean 2, Balaban 2.