Sunday, April 10, 2016

Cupa României | U-Banca Transilvania - BC Mureș 73-67

U-Banca Transilvania este prima finalistă a Cupei României. Clujenii s-au inpus în semifinala cu BC Mureș la 73-67 (19-19, 23-11, 10-18,  19-19).

Partida a debutat cu multe ratări de ambele părți, astfel că după primele 5 minute tabela a indicat doar 6-9. Cele două adversare au dat până la urmă drumul la joc și partida a crescut în intensitate. La prima pauză s-a înregistrat egalitate la 19-19.

La reluare, clujenii au luat prim planul. De la 23-23, băieții lui Marcel Țenter au reușit un run de 15-0 prin care s-au desprins la 38-23, iar la intrarea la vestiare a fost 42-30.

În startul reprizei secunde, Alhaji Mohammed, care falimentase în prima jumătate, a spart ghinionul alor săi cu două triple la rând, iar "tigrii" s-au trezit din letargie și au recuperat centimetru cu centimetru terenul pierdut, restabilind egalitatea la 52-52 în minutul 31.

În sfertul al patrulea, a ieșit la rampă și Goran Martinic, și cu două coșuri de la mare distanță ale muntenegreanului, trupa lui Szaszgaspar Barnabas a realizat un parțial de 3-9 prin care s-a distanțat la 55-61. Clujenii nu au depus armele și au întors scorul la 62-61, iar meciul s-a încins. În ultimele minute, cele două formații au alternat la conducere, echipa aflată în avantaj schimbându-se aproape cu fiecare atac la un panou sau la celălalt.

Cu 50 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar tabela indica 67-67, dar pe final târg-mureșenii s-au pierdut cu firea, astfel că cei de la U-Banca Transilvania au înscris ultimele 6 puncte ale partidei, care le-ai adus calificarea în finala care va avea loc luni, 11 aprilie, cu începere de la ora 19:00.

U-Banca Transilvania: Pasalic 16, Torok 12, Dykes 10, Todic 10, Adamovic 9, Baciu 7, Guțoaia 4, Zigeranovic 3, Kuti 2.

BC Mureș: Pustahvar 12, Barro 12, Martinic 11, Fraseniuc 10, Mohammed 9, Lazăr 6, Polyak 4, Gajovic 2, Jurevicus 1.